St Mary’s Church of England Primary School

Our Board of Governors

 St Mary’s Church of England Primary School is an academy run by the St Edmundsbury and Ipswich Multi Academy Trust (MAT). The Directors of the MAT have delegated responsibility for running the academy to the Local Governing Body, as set out in the Scheme of Delegation dated 1 February 2016. Details of the MAT governance can be found here. The funding agreement with the MAT can be found here.

The Local Governing Body comprises:

  • 8 general members appointed by the MAT Directors, of whom one is normally the Rector of St Mary’s church;
  • Up to 2 staff members who are employed by the school, usually elected by school staff and appointed by the MAT Directors;
  • 2 parent members, elected by parents of registered pupils at the school;
  • The Headteacher;
  • Up to 2 members co-opted by the MAT Directors.

With the exception of the Headteacher and the Rector, members are appointed for 4 years, and people who are co-opted serve for 1 year at a time. 

  Our Governing Body

Name

Governor Type

Term From

Term To

Roles

Ms Catherine Barratt

Clerk

 

 

 

 

 

Justine Berkeley

Co-opted governor

 

 

22 Nov 2018

22 Nov 2022

Chair

Mrs Sophie Bingham

Appointed governor

 

 

17 Mar 2022

17 Mar 2026

 

Mr Stephen Cole

Trustee

 

 

 

 

 

Veronica Howe

Appointed governor

 

 

01 Feb 2020

31 Jan 2024

 

Lucy Jackson

Parent governor

 

 

01 Apr 2021

31 Mar 2025

 

Elaine Mayhew

Co-opted governor

 

 

01 Feb 2019

31 Jan 2023

ViceChair

Mr Michael Moll

Appointed governor

 

 

17 Mar 2022

17 Mar 2026

 

Mrs Cheryl Morgan

 

 

 

 

 

Sub Clerk

Fr. Nigel Prior

Foundation Ex-Officio

( FGB )

 

 

 

Ex-Officio

Mrs Karen Read

Headteacher

 

 

 

 

Head

Zoe Reavill

Parent governor

 

 

01 Apr 2021

31 Mar 2025

 

Mrs Lizzy Welsh

Staff governor

 

 

12 Jan 2021

11 Jan 2025

 

Recently retired governors:

Mrs Elizabeth Cooper 3 Oct 17 Retired 1st September MAT Directors
Mrs Virginia Spray 26 Mar 20 Retired 1st September 2021 MAT Directors
Mr William Herbert 1 Feb 16 Retired 1st February 2021 MAT Directors
Mrs Lucy Overton 1 Feb 16 Retired 1st December 2020 MAT Directors
Mrs Alison Wilson 1 Feb 16 Retired 1st Jan 2021 Elected (staff)
Mr Jonathan Cope  1 Feb 16  Retired 31 July 2018  MAT Directors
Mrs Josie Hogg 1 Feb 16 Retired 31 Aug 18 Elected (staff)
Mr James Leese 1 Feb 16 Indefinite, retired 31 Aug 17 Headteacher (ex officio)
Mrs Di Russ 1 Feb 16 Retired, Mar 18 MAT Directors
Mrs Catherine Whitmore 1 Feb 16 Retired 21 Jul 17 MAT Directors
Mr Jeremy Steventon-Barnes 1 Feb 16 Retired 22 Nov 18 MAT Directors (co-opted)
Rev Canon Kevan McCormack             1 Feb 16 Retired 13 Feb 20 MAT Directors (Rector of St. Mary's ex officio)
Mrs Anne Wright 1 Feb 16 Retired 13 Feb 20 MAT Directors